SWIFT MX formát a zpětná konverze do MT940/MT950

Platební systémy přecházejí od původního standardu FIN k novějším zprávám ISO 20022. Tato změna probíhá na celosvětové úrovni a ovlivňuje platební infrastruktury po celém světě. V souvislosti s těmito SWIFTovými změnami, které vstoupí v platnost v horizontu několika nejbližších let, jsme již nyní schopni nabídnout univerzální obousměrnou konverzi XML formátu MX zpráv zpět na původní MT940/MT950 případně MT940/MT950 na nový SWIFT MX formát.

Pro Evropu je naplánováno dokončení migrace ze starších zpráv „MT“ na standard podle normy ISO 20022 v listopadu 2021, kdy dojde k přepnutí TARGET2 i EURO1. Současně dochází v důsledku migrace tržních infrastruktur na nový standard k obecnému přesunu ze zpráv FIN na ISO 20022.

Přechod z MT na MX je pozitivním krokem vpřed pro všechny účastníky řetězce plateb, přináší však své vlastní komplikace. Zejména jsou to významné rozdíly mezi zprávami ISO a FIN, které znamenají, podstatné úpravy na straně bank a případnou implementaci některých dočasných řešení až do dokončení vlastní migrace.

Hlavní rozdíl mezi ISO a FIN spočívá v tom, že zprávy ISO obsahují mnohem více informací a jsou výrazně flexibilnější. To znamená, že je třeba zavést různá pravidla nebo omezení v závislosti na typu platby nebo použitém systému tak aby se zajistilo, že příjemce zprávu správně zpracoval a porozuměl jejímu obsahu.

Přechod na standard MX umožňuje, aby platby přenášely výrazně strukturovanější data, a zavádí standardizaci napříč dříve různými typy plateb. Banky v Evropě jsou již zvyklé používat zasílání zpráv ISO pro lokální a vysoce automatizované platby SEPA nižších hodnot a zároveň zpracovávat platby s vyšší hodnotou a přeshraniční platby méně automatizovaným zpracováním. Nyní se evropské LVPS připojují k SEPA, pokud jde o používání standardů pro zasílání zpráv podle normy ISO 20022.

Tato změna přinese bankám velké výhody, pokud jde o účinnost, náklady a zpracování (STP). Dodatečné informace, které jsou poskytovány ve zprávách ISO 20022, lze použít k usnadnění snazšího sledování zprávy v reálném čase ve více bankách a platebních systémech. Další výhodou je možnost zahrnout další platební údaje a reference, což dále snižuje riziko chyb.

Díky využití dalších dat ve zprávách MX bude možné využívat výhod vyšší rychlosti, viditelnosti a zlepšení úrovně STP. Se zavedením ISO 20022 jako univerzálního standardu tak bude pro banky snazší vyvinout služby umožňující změnu mezi různými platebními kanály. Služby korporátním klientům  - napříč segmenty B2C, B2B a C2B - budou těžit z lepší rekonciliace, větší transparentnosti a uvedení více informací mezi plátcem a příjemcem platby. Banky i podniky budou mít příležitost těžit z plynulejších, unifikovanějších procesů KYC, které zohledňují více legislativních a oborových regulací a geografických regionů.

Všechno nasvědčuje tomu, že přechod na ISO 20022 je mnohem víc než jen technická migrace. Přechod k ISO 20022 (resp. přechod z MT na MX) lze využít jako katalyzátor transformace nejen pro zpracování plateb, ale také pro nabídku širších služeb zákazníkům s vyšší přidanou hodnotou díky možnosti získávat, ukládat a spravovat další informace nově přenášené v MX zprávách.

Čas k dosažení tohoto cíle je krátký. Po přechodu EU z FIN na ISO v roce 2021 budou následovat USA v roce 2023, s úplným globálním přechodem plánovaným na rok 2025. Do šesti let tedy nebude pouze zpracování plateb, ale také rekonciliace plně založena na ISO.